Cmd چیست

Related image

Cmd یا Command Prompt چیست ؟

ابزاری در ویندوز برای کار با برنامه های کامندی خود ویندوز و یا سایر آنها است که در این مطلب به توضیح آن می پردازیم.

رایانه‌ ها به وسیله سیستم عامل امکانات نرم افزاری و سخت افزاری را در اختیار کاربران قرار می‌ دهند و این کار را با استفاده از رابط کاربری User Interface انجام می‌ دهند. شما روی کامپیوتر خود آیکون برنامه های مختلفی را مشاهده میکنید! و آنها را باز میکنید! اما در قدیم چیزی قابل مشاهده نبود و باید اسم نرم افزار خود را می نویشتید تا آن برای شما باز شود! تازه آن نرم افزار هم وقتی باز میشد درون آن باید با متن دستورات را اجرا می کردید! مثل نرم افزار diskpart رابط کاربری در سیستم عامل‌ های قدیمی فقط بصورت متنی بود (همانند خط فرمان) و با پیشرفت دانش رایانه ، رابط‌های کاربری گرافیکی هم به سیستم عامل‌ ها افزوده شد.

مزایای استفاده از خط فرمان در ویندوز :

استفاده از خط فرمان در ویندوز ، مزایای زیادی دارد از جمله، کمتر در معرض ویروس و حملات مختلف قرار میگیرید و میتوانید عملیاتی را که در محیط گرافیکی قابل انجام است یا به سختی انجام میشود را به راحتی انجام دهید…..مثل پچ و کرک نرم افزارها ، ساخت فایل های سیستمی ، استفاده از امکانات سیستم عامل داس در ویندوز ، و غیره

روش های باز کردن CMD:

از منوی Start > پوشه All Programs > پوشه Accessories > وسپس Command prompt را انتخاب کنید

Startاز منوی > Run > (بنویسید) cmd

winkey کلید ویندوز+ R > (بنویسید) cmd

یک میان بر(ShotCut) بسازید و نام آن را CMD بگزارید

Start By Batch File

در این مسیر نرم افزار را پیدا و باز کنید C:\windows\system32\cmd.exe

«در پست بعد تعدادی از دستوراتی که لازمه کار با این نرم افزار است و کاربران سیستم عامل ویندوز باید با آن آشنایی داشته باشند را یاد میگیریم »

About hadi saghaei

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *