Home / آموزش / دنیای دیجیتال / کامپیوتر / روشهای بهبود عملکرد بهتر باتری لپ تاپ

روشهای بهبود عملکرد بهتر باتری لپ تاپ

Related image

۱۳ ترفند برای عملکرد بهتر باتری لپ تاپ

احتمالا تاکنون برای شما پیش آمده که به برق دسترسی نداشته باشید و مجبور به استفاده از باتری لپ تاپ خود شوید. بسته به نوع لپ تاپ و در صورت داشتن شارژ کامل، باتری شما جوابگوی حدود دو تا سه ساعت کار با لپ تاپ است. اما دانستن نکاتی که با رعایت آنها بتوان کارایی باتری لپ تاپ را افزایش داد، از اهمیت بالایی برخوردار است. بر این اساس قصد داریم شما را با ترفندهایی در جهت استفاده مطلوب تر از باتری لپ تاپ آشنا کنیم.

۱- نور (LCD) را کاهش دهید

بهتر است زمانی که در حال استفاده از باتری هستید، روشنایی مانیتور خود را روی کمترین حد ممکن قرار دهید.

۲- در زمان استفاده از باتری، برنامه هایی را که به صورت پنهانی و در پس زمینه اجرا می شوند متوقف کنید

مثل برنامه آنتی ویروس یا ابزار(Google)

۳- سخت افزارهای اضافی را جدا کنید

استفاده از وسایلی چون ماوس، (Cool Disk) و غره را در زمان استفاده از باتری فراموش کنید چون این وسایل از باتری شما استفاده خواهندکرد.

۴- حافظه رم بیشتری به لپ تاپ خود اضافه کنید.

هرچه (Ram) شما بیشتر باشد، پروسه هایی که در حافظه مجازی یا (Virtual Memory) سیستم تان بارگذاری می شود کمتر است، از آنجا که حافظه مجازی و پروسه های موجود در آن هارددیسک را درگیر می کنند موجب استفاده بیشتری از باتری تان می شوند، در حالی که داشتن رم بیشتر موجب استفاده انرژی بیشتر نخواهدشد.

۵- هارددیسک بر (CD) یا (DVD) درایو ارجحیت دارد

مصرف انرژی سی دی درایو بسیار بیشتر از مصرف هارد است. اگر واقعا احتیاج دارید از یک (CD) یا (DVD) در زمانی که در حالت باتری قرار دارید استفاده کنید، بهترین راه برای کاهش مصرف باتری، تهیه یک (image) از آن است.

۶- پین های باتری خود را تمیز نگه دارید

بد نیست هرازگاهی پین های باتری خود را تمیز کنید. این کار موجب نقل و انتقال بهتر و کامل تری جریان میان باتری و دستگاه و درمجموع موجب بهبود کارایی می شود.

۷- از باتری خود مراقبت کنید

فراموش نکنید هردفعه که باتری را شارژ می کنید، این شارژ را بایستی هر دو یا سه هفته یک بار مورد استفاده قرار دهید. در غیر این صورت خیلی سریع تر از آن چیزی که فکرش را بکنید باتری شما دچار اشکال خواهدشد.

از طرفی به این نکته توجه داشته باشید که شارژ یک باتری لیتیمی نباید هرگز به صورت کامل خالی شود، خالی شدن کامل شارژ تنها برای باتری های مدل قدیم توصیه می شود.

۸- در زمان احتیاج نداشتن به لپ تاپ، سیستم را در حالت (Hibernate) قراردهید نه (Standby)

قرار دادن لپ تاپ در وضعیت (Standby) در فاصله های زمانی که به آن نیازی ندارید، آن هم در حین استفاده از باتری می تواند موجب کاهش مصرف انرژی شود و از طرفی وقتی به آن نیاز شد بلافاصله کارتان را از سر بگیرید. اما توجه داشته باشید که سیستم در وضعیت (Hibernate) تقریبا خاموش است و در زمان نیاز به آن نیز به همان سرعت حالت (Standby) نیز فعال می شود.

۹- به کاهش دمای لپ تاپ توجه داشته باشید

هرچه دمای لپ تاپ تان کمتر باشد، عملکرد بهتری خواهدداشت و هرچه عملکردش سریع تر و بهتر باشد کارایی باتری آن بیشتر خواهدشد، بنابراین همواره از لپ تاپ در محیط خنک استفاده کنید و شبکه های ورودی و خروجی هوای آن را تمیز نگه دارید و لپ تاپ را در وضعیتی قرار دهید که هوا به شکل مناسبی در آن جریان داشته باشد.

۱۰- به (Power Options) در کنترل پنل ویندوز بروید و آن را به شکلی که مناسب می دانید تنظیم کنید

اگر (Power Schemes) را در این قسمت روی (Max battery) قرار دهید، به صورت اتوماتیک تنظیماتی برگزیده می شود که می تواند موجب حداکثر کارایی باتری شود.

۱۱- کارهای اضافی و همزمان را حذف کنید

اگر در وضعیت باتری زمانی که مشغول تایپ یک نامه هستید، تصمیم دارید موسیقی هم گوش کنید، بهتر است از (MP3 player) یا گوشی خود استفاده کنید.

۱۲- لپ تاپ مناسب خود را بخرید، اگر واقعا کسی هستید که طول عمر باتری برایتان حیاتی است، بهتر است برای مدل هایی هزینه کنید که باتری شان کارایی بیشتر و قوی تری دارند.

۱۳- قابلیت (Auto Save) سیستم را خاموش کنید

در حین کار با ابزارهایی مانند ورد مایکروسافت و نرم افزارهایی از این قبیل، حتما قابلیت ذخیره اتوماتیک یا (Auto Save) را در زمان عدم دسترسی به برق غیرفعال کنید و قسمت (Power Options) تنظیمات را به گونه ای تعریف کنید که در حین تمام شدن باتری سیستم به حالت (Hibernate) رفته و اطلاعات شما دفعه بعد که به جریان الکتریسیته دسترسی داشتید مجددا در دسترشان باشد.

About hadi saghaei

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *